BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Захарова: Вашингтон и Брисел су одузели суверенитет Босни и Херцеговини — Братство

Захарова: Вашингтон и Брисел су одузели суверенитет Босни и Херцеговини — Братство
16.02.2024. год.
На редовном брифингу 14.02. представник МСП Русије Марија Захарова је међу унапред припремљеним темама имала и тему под насловом “О неоколонијалном односу „колективног Запада“ према Босни и Херцеговини”. Доносимо цео текст њеног излагања:


Скрећемо пажњу на ситуацију у Босни и Херцеговини. Русија, као један од гараната Општег оквирног (Дејтонског) споразума о миру у Босни и Херцеговини из 1995. године и члан Управног одбора за његову имплементацију, озбиљно је забринута због незаконитих радњи западних учесника у мултилатералним напорима за постконфликтно регукисање у Босни и Херцеговини, чији је циљ да замене основне принципе мировног уговора својим себичним ставовима у „најбољој традицији“ неоколонијалне политике Запада.

Под слоганом „мање Дејтона – више Брисела“ и уз грубо кршење уставних постулата Босне и Херцеговине, који гарантују равноправност три конститутивна народа и два ентитета земље, западни неолиберални псеудограђански модел друштва намеће се директним притиском споља, који не узима у обзир историјске, политичке, културне, верске и административне особености развоја босанско-херцеговачке државе. Сувереној Босни и Херцеговини се отворено диктирају приоритети у виду безалтернативног курса ка ЕУ и НАТО и одрицања од веза са трећим странама. У Сарајево учестало долазе високи западни представници и не фокусирају се на промоцију социјално-економског развоја Босне и Херцеговине, нити на подстицање међуетничког помирења и јачање међуетничког дијалога. Они у први план стављају захтеве за беспоговорним испуњавањем задатака ЕУ и НАТО, представљајући улазак земље у ове блокове као безалтернативну перспективу.

Циљ такве колонијалне политике најгоре врсте је јасно видљив – укључити земљу у орбиту свог искључивог утицаја, претворити је у свој сировински и политички привезак. Све што западњаке занима у Босни и Херцеговини је послушност и безиницијативност руководства, слепо извршавање налога из Вашингтона и Брисела и редовно снабдевање Европске уније природним и људским ресурсима. Управо зато се Запад фокусира на развој институција „цивилног друштва“ у Босни и Херцеговини, активно намеће туђу ЛГБТ агенду и олакшава улазак квалификованих кадрова у ЕУ, чиме се намерно обескрвљује привреда земље.

Паралелно, кроз механизме дипломатског присуства, Европске делегације, мисија Савјета Европе и ОЕБС-а, те Канцеларије високог представника, врши се потпуна контрола унутрашњег политичког живота. Народи ове земље су заправо искључени из управљања сопственом државом. У суштини, Босни и Херцеговини је одузет суверенитет, а то су учинили они који се за њега громогласно залажу, позивајући се на Дејтонски споразум. Европска држава – Босна и Херцеговина – претворена је у колонију „колективног Запада“, који наставља своје експерименте над њеним народима, који су и без тога 1995. године страдали од агресије НАТО-а.

Као одговоран учесник у процесима постконфликтног решавања у Босни и Херцеговини и стална чланица Савета безбедности УН, која надгледа ситуацију у земљи, Русија наставља да подржава дејтонске уставне принципе равноправности три народа и два ентитета. Позивамо међународну заједницу и домаће политичке снаге у Босни и Херцеговини да се придржавају параметара босанско-херцеговачке државности и система расподеле овлашћења који је договорен и одобрен од стране Савета безбедности УН. Само на таквим основама можемо рачунати на јачање мира и стабилности у земљи и на Балкану у целини.


Извор: srbratsvo.ru



  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: МИП РФ/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА